درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
خب احتمالا تا الان از اعتصاب غذایی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل خبردار شدین اگر هم نمیدونید باید یه خلاصه ای بگم براتون. این اعتصاب امروز ششمین روز خود را پشت سر گذاشت و تا الان ۲۴ دانشجو در بیمارستان بستری شدند.  اعتصاب روز دوشنبه (۳۰ اردیبهشت) نزدیک پارلمان افغانستان در اعتراض به “تبعیض،‌ تعصب، قانون شکنی، بی‌عدالتی و بداخلاقی” در دانشکده علوم اجتماعی شروع شد. برخی رسانه‌ها تعداد دانشجوهای معترض را سیصد نفر ذکر کردند. دختران دانشجو نیز در جمع معترضان حصور دارند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان دستور داده که به خواسته‌های معترضان “مطابق سیستم” رسیدگی شود. عباس بصیر، رئیس دفتر معاون دوم ریاست جمهوری گفته که رئیس جمهور کرزی در دیدار با کریم خلیلی گفته که موضوع اعتراض دانشجویان به وزارت تحصیلات عالی مرتبط است و این وزارت باید به خواست‌های قانونی دانشجویان رسیدگی کند.

خواسته اصلی معترضان برکناری غلام فاروق عبدالله و فیصل امین، رئیس و یکی از استادان این دانشکده است.

عبدالله عبید وزیر تحصیلات عالی که در سفر خارجی‌ست در گفتگویی با کریم خلیلی گفته‌است که به محض بازگشت از سفر، درخواستهای دانشجویان معترض را بررسی می‌کند. روز گذشته شماری از اعضای پارلمان افغانستان، نهادهای مدنی و دانشگاههای خصوصی از اعتصاب دانشجویان حمایت کردند.

جا داره همین جا عنوان کنم که مدیریت و نویسندگان "وبلاگ دانشجویان افغانی دانشگاه آزاد قم" حمایت و پشتیبانی خود را از این اعتصاب و همچنین دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل رسما اعلام میکند. باشد که این حرکتهای مدنی باعث بشه که همیشه مطالبات خودمون رو به صورت قانونی و نرم و دور از خشونت عنوان بکنیم. اگر شما هم با ما هم عقیده اید با بازنشر این مقاله در این حمایت به ما و دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل بپیوندید.

بعدا نوشت: به پیشنهاد یکی از دوستامون خانم احمدی از وبلاگ وبدا که گفتن در ادامه همین پست لینک کلیه دوستانی رو که در حمایت از این تحصن به ما پیوستند بزاریم که بدونیم حامیان چه کسایی هستند و یه آماری هم داشته باشیم. از پیشنهادشون خوشمون اومد و گفتیم همین کارو بکنیم. برای دیدن آمار وبلاگایی که به ما پیوستند به ادامه مطلب برین. (جدیدا متوجه شدم اصلا دوستان به ادامه مطلب رجوع نمیکنند اصلا کار سختی نیست ها... موس رو ببرید روی ادامه مطلب انگشت مبارک رو روی کلیک چپ ماوس گذاشته و یه کلیک مختصر مرحمت کنید... به همین راحتی. یک جهان سپاس)


وبلاگهایی که تا حالا حمایت کردند و به جمع ما پیوستند:

دان
شجویان دانشگاه آزاد تهران واحد جنوب (لینک نزاشتین ادرس بدین که بزارم)
وبلاگ بانگ هندوکش دانشجویان افغانستانی دانشگاه قم
وبلاگ دانشجویان مهندسی - پزشکی وبدا

وبسایت کبوتر دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور قم
انجمن تخصصی افغانستانگاندی می‌گوید:«سعی کن جزء تغییری باشی که آرزو داری در دنیای اطرافت ببینی نه شاهد آن تغییر»


جامعه باز: اعتراض صنفی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل امروزها وارد مرحله جدیدی شده است. به‌رغم همه صحبت‌ها و بحث‌ها، حتا اگر دانشجویان در طرح درست مطالب‌شان ناتوان باشند، ماحصل خواست دانشجویان، خواست صنفی و دانشجویی است. اعتراض اصلی دانشجویان نسبت به رفتار ناشایست و برخورد تبعیض‌آ‌میز برخی از استادان و به‌خصوص بخش اداری دانشکده علوم اجتماعی با دانشجویان است.

در این اعتراض، نکته خاصی وجود ندارد؛ جز اینکه دانشجویان می‌خواهند تغییرات جزئی در دانشکده ایجاد شود. در دنیای کنونی، که اولویت به کیفیت تحصیل و ارتقای سطح خدمات آموزشی دانشگاه‌هاست، چنین مطالباتی امری معمول و متعارف است. مسلما با جابه‌جاشدن یک رئیس یا استادی که توانایی ارتباط سالم با دانشجو را ندارد و در مواردی (براساس اسناد دانشجویان)، دانشجویان را تحقیر و توهین کرده و به آنان‌ دشنام می‌دهد، زمین و زمانه به‌هم نمی‌ریزد.

رضایت‌داشتن دانشجویان از تحصیل و متمرکزبودن حواس و ذهن دانشجویان بر امر تحصیل و تحقیق، از اولویت‌های ابتدایی و اولیه هردانشگاهی است. دانشگاه در جوامع امروزی، نهادی مادر و پایه است. جرقه بسیاری از مهمترین تحولات و تغییرات مثبت اجتماعی در حوزة زندگی انسانی، در دِل همین نهاد زده میشود. دانشگاه در جوامع مدرن، نقش همان مسجد و کلیسا را در جوامع سنتی بازی میکند. الگوهای رفتاری، ترجیحات زندگی و نوع نگاه آدمها به زندگی و تنظیم مناسبات انسانی، در محیط همین دانشگاه‌ها شکل میگیرد.

بنابراین، دانشگاه صرف‌نظر از اینکه چه‌کسی در آن درس می‌خواند یا درس می‌دهد، باید عاری از هرنوع حواشی غیرعلمی، به‌خصوص سیاسی و ایدئولوژیک باشد. تمامی نهادها و ادارات آموزشی، برای آن تأسیس شده‌اند که‌ خدمات کیفی و بهتر به دانشجویان ارائه کنند و زمینه را برای رشد علمی نهادهای تحصیلی آنان فراهم کنند.

در این راستا، مطالبات دانشجویان، نه‌تنها مشکل ایجاد نمی‌کند بلکه یکی از مهم‌ترین مجاری آسیب‌شناسی معایب و نواقص نهادهای آموزشی است. در نگاهی امروزی به تحصیل، دانشجو و محصل در محور همه‌چیز قرار دارد. بنابراین، مهم است که دانشجویان بتوانند به‌راحتی و به‌سادگی مطالبات و خواسته‌های خویش را راجع به بخشی از دانشگاه که فاقد کارآیی لازم است، ارائه کنند.

آنچه در مورد تحصن و اعتراض صنفی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی قابل توجه است این است که این اعتراض، بیش‌ازحد از مسیر اصلی و عادی‌اش منحرف شده است. این خواسته کوچک دانشجویان برای ایجاد اصلاحات در بخش اداری دانشکده، بیش‌از اندازه بزرگ شده و در مواردی، دستخوش بازی‌های روزمره سیاسی شده است. چنین اتفاقی، بسیار خطرناک و منطقا نادرست است.

مدیران ارشد دانشگاه و وزارت تحصیلات عالی، باید انعطاف کافی در برابر برآورده‌کردن مطالبات معمول و متعارف دانشجویی داشته باشند. این امر، بیش از آنکه به نفع دانشجو باشد، به نفع دانشگاه و نهادهای آموزشی است. اولویت اصلی در معادله اداره و دانشجو، بدون تردید، با دانشجوست. دانشگاه باید برای دانشجو و دانشگاه اعتبار ایجاد کند و برای این کار، باید مدیریت به‌گونه‌ای باشد که کمترین شائبه‌ای از برخوردهای تعصب‌آمیز، سلیقه‌ای، غیراصولی، سمتی و غیره در آن وجود نداشته باشد.

استیصال دانشجویان از برآورده‌شدن مطالبات صنفی‌شان و به خیابان کشیده‌شدن این ماجرای کوچک، صرفا نشان‌دهنده ناکامی دانشگاه در مواجهه منطقی با خواست صنفی و متعارف دانشجویان نیست، بلکه حکایت از ساختار ناکارآمد، معیوب و متصلبی در دانشگاه‌ دارد که همچون نظام‌های استبدادی از پاسخ‌گفتن به کوچک‌ترین مطالبات دانشجویی هراس دارد.

چنین ساختاری متصلب و ناکارآمد، به هیچ‌وجه، متناسب با نیازهای مدام در حال تغییر نظام دانشگاهی و تحصیلی نیست و حتا بر فرض نبود اعتراضات دانشجویی، چنین وضعیتی نمیتواند مطلوب و خواستنی باشد. مسؤلان ارشد وزارت تحصیلات عالی، اگر دل در گرو پیشرفت و انکشاف تحصیلات عالی دارند، باید در جهت اصلاح چنین اداره و ساختار ناکارآمد اقدام عملی کنند.

تداوم این وضعیت، بی‌تردید، موجب دلزدگی افراد از تحصیل می‌شود و در نهایت، هزینه مادی و معنوی سنگینی رابر جامعه تحمیل می‌کند. حال باید دید که مقامات دانشگاه و وزارت تحصیلات عالی، که همیشه حرف از جدیت و خدمت می‌زنند، در جهت بهبود و اصلاح این وضعیت، چه اقدامات عملیاتی می‌کنند.

*این مطلب قبلا در روزنامه جامعه باز منتشر شده است.

منبع: افغان مانیتور
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : اعتصاب غذایی دانشجویان، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل، اعتراض صنفی دانشجویان، غلام فاروق عبدالله، فیصل امین، حمایت از دانشجویان دانشگاه کابل، حمایت از تحصن غذایی دانشجویان دانشگاه کابل،
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic