تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - افزایش نگرانی نسبت به محدودیت آزادی بیان در افغانستان پس از 2014
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
نهاد غیر دولتی مرکز حمایت از رسانه های آزاد افغانستان (نی) از آنچه این نهاد احتمال وضع محدودیت بر آزادی رسانه ها پس از سال 2014 در افغانستان خوانده، به شدت اظهار نگرانی کرده است. صدیق الله توحیدی مسئول دیده بان رسانه های آزاد این مرکز، امروز در کابل به خبرنگاران گفت که پس از سال 2014 تحول خاصی در بخش های سیاسی و امنیتی ایجاد نخواهد شد، اما او هوشدار داد که آزادی رسانه ها پس از این سال، با چالش هایی روبرو است.

به گفته آقای توحیدی، گروه هایی تلاش دارند تا محدودیت هایی را بر رسانه ها وضع کنند اما او از این گروه ها نام نبرد. دولت افغانستان، آزادی بیان و رشد رسانه ها در افغانستان را از دستاوردهای مهم خود در یازده سال گذشته می خواند. پیشتر، برخی از نهاد های فعال خبرنگاری در افغانستان، از حامد کرزی رییس جمهور خواستند تا حمایت خود را از آزادی بیان و آزادی رسانه ها ادامه دهد. این نهاد ها که بیشتر آنان غیر دولتی اند، هشدار دادند در صورت که رییس جمهور در برابر فشار هایی که رسانه ها با آن روبرو اند، ایستادگی نکند؛ آزادی بیان با خطر جدی روبرو خواهد شد.

رسانه های کشور در ده سال گذشته با فشار های متعددی از جانب برخی گروه ها و در برخی مواقع علمای کشور روبرو بودند. انتقاد از عملکرد دولت، نشر گزارش های افشا گرانه و پخش سریال های که "مبتذل" خوانده شده، در رسانه های کشور به یک امر عادی تبدیل شده است. اداره امنیت ملی کشور نیز پیش از این، برخی از رسانه های کشور را متهم به همکاری با سازمان های استخباراتی بیگانه کرده است. با این حال، صدیق الله توحیدی از رسانه ها و موسسات داخلی و بین المللی خواست تا در زمینه نهادینه کردن آزادی بیان تلاش "جدی" کنند.

جاده آزادی بیان
در حال حاضر، 150 تلویزیون و بیش از 150 رادیو در کشور فعال است. صدیق الله توحیدی از وزارت اطلاعات و فرهنگ و اداره شهرداری کابل خواست تا جاده مقابل وزارت اطلاعات و فرهنگ را به نام آزادی بیان نام گذاری کند. توحیدی می گوید که شماری از جاده های شهر کابل به نام های اشخاص و مناسبت ها نام گذاری شده و به گفته او جای جاده به نام "آزادی بیان" در شهر خالی است. به گفته مسئول دیده بان رسانه های آزاد افغانسستان "نی" جاده مقابل وزارت اطلاعت و فرهنگ بهترین گزینه برای نام گذاری این جاده به نام آزادی بیان است.

توحیدی تاکید کرد که ده سال از آزادی بیان در افغانستان می گذرد و به گفته او در این جریان ده ها خبرنگار جان خود را در راه آزادی بیان از دست داده اند.

خبر گزاری بخدی
احسان الله سعیدی - کابل
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : ازادی بیان، افغانستان، 2012، رسانه های جمعی افغانستان،