تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - روزنامه 8 صبح افغانستان برنده جایزه گزارشگران بدون مرز شد.
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
جایزه روزنامه نگاران بدون مرز، روزنامه 8 صبح افغانستان، جایزه بین المللی ازادی اطلاع رسانی، 2012، افغانستان، پاریس، سنجر سهیل،

بعد مدتها شنیدن این خبر خوش، همچون نسیمی که به روح خموده ات بخوره و احساس تازگی کنی، همون حس رو برای من داشت. شخصا از صمیم قلب دریافت این جایزه رو به آقای
سنجر سهیل و تمام روزنامه نگاران و نویسندگان روزنامه 8 صبح تبریک میگم.

8صبح، کابل: سازمان گزارشگران بدون مرز، جایزه‌ی بین‌المللی «آزادی اطلاع‌رسانی» را به روزنامه 8صبح تفویض کرد. جایزه‌ی گزارشگران بدون مرز، عالی‌ترین جایزه در عرصه‌ی اطلاع‌رسانی در سطح جهان است. این نخستین‌بار است که یک رسانه‌ی افغانستان، این جایزه را به دست می‌آورد.


گزارشگران بدون مرز که مقر آن در شهر پاریس فرانسه است، همه‌ساله جوایزی را برای بهترین خبرنگار و رسانه‌ای که در خطرناک‌ترین منطقه جهان فعالیت خوبی کرده باشند، در زمینه کار با مشکلاتی مواجه باشند و رسالت خود را در زمینه اطلاع‌رسانی به صورت آزاد و بی‌طرف انجام داده باشند، اختصاص می‌دهد.

جایزه‌ی 8صبح، شب گذشته در مقر روزنامه‌ی لوموند در شهر پاریس به مسوولان 8صبح داده شد. روزنامه‌ی لوموند و شبکه پنج تلویزیون فرانسه، از دوسال به این‌سو همکار این جایزه شده و مراسم اعطای جایزه را به صورت گسترده، پوشش خبری می‌دهند.

کریستوف دیلوری، رییس عمومی‌ گزارشگران بدون مرز گفت: «در بین رسانه‌ها این جایزه به روزنامه 8صبح که گواه زنده‌ی گزارش‌دهی آزادانه در یک منطقه بسیار مشکل جهان است، اختصاص یافته است.»

سنجر سهیل، صاحب امتیاز روزنامه 8صبح گفت: «این جایزه، افتخار بزرگی برای ما، برای خوانندگان ما و برای مطبوعات آزاد در افغانستان است. مطبوعات ما هنوز جوان است؛ دموکراسی ما جوان است و گرفتن چنین جایزه‌هایی، این اعتماد به نفس و این اطمینان را می‌دهد تا در زمینه اطلاع‌رسانی آزاد و متوازن کار بیشتری انجام دهیم تا دولت‌ها را بیشتر از پیش به حساب‌دهی و پاسخ‌گویی به مردم وادار کنیم.»

امسال، جایزه‌ی آزادی اطلاع‌رسانی که از سوی هیات داوران انتخاب شده، شامل فعالان حقوق بشر، یک خبرنگار و یک رسانه می‌شود. جایزه‌ی رسانه گزارشگران بدون مرز، به روزنامه 8صبح تعلق گرفت.

گزارشگران بدون مرز، جایزه بهترین خبرنگار را به «مازین درویش» که خبرنگار اهل سوریه است، اعطا کرد. مازین درویش، به این دلیل برنده این جایزه شد که بهترین فعالیت اطلاع‌رسانی را در یک منطقه پرخطر جهان، انجام داده است. این جوایز از سال 1992 به این‌سو، همه‌ساله از سوی گزارشگران بدون مرز برای یک رسانه و یک خبرنگار داده می‌شود.

سنجر سهیل، در سخنرانی خود در مراسم اعطای این جایزه گفت: «شاید برای تان جالب باشد که 8صبح در جامعه‌ای متولد شد و رشد کرد که معمولا مردم برای خواندن روزنامه، پول نمی‌دهند. تبلیغات تجاری به جیب رسانه‌های تصویری بزرگ می‌رود. کار در یک روزنامه، عاید کم و معاش اندکی دارد. 8صبح با جان‌کندن خود را به این‌جا رسانده و البته هوای یک آینده نامعلوم را استنشاق می‌کند.»

آقای سنجر، با اشاره به دشواری‌های کار رسانه‌ای در افغانستان، گفت: افغانستان راه درازی تا نهادینه کردن آزادی بیان و شفاف شدن دولت فاصله دارد. او افزود تساهل سیاست‌مداران در برابر مطبوعات در افغانستان بیشتر شده است، اما با این حال، هنوز در مورد قدرتمندان و سلاح‌داران سخن گفتن دشوار است. آقای سهیل افزود: «هر زمانی که در مورد جنایات جنگی، عدالت انتقالی و رعایت حقوق بشر سخن می‌گوییم، آنان با زبان تهدید صحبت می‌کنند. با این حال، ما در روزنامه‌ی 8صبح باور داریم که آگاهی عمومی، جسارت و کار حرفه‌ای خبرنگاران دولت و کانون‌های قدرت را در برابر مردم پاسخگوتر، شفاف‌تر و دموکراتیک‌تر می‌کند.»

روزنامه 8صبح در جوزای سال 1386 در کابل به فعالیت آغاز کرد و اکنون با بیشترین پوشش، به دو زبان فارسی و پشتو در کابل و ولایات نشر می‌شود.

منبع: 8am.af
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : جایزه روزنامه نگاران بدون مرز، روزنامه 8 صبح افغانستان، جایزه بین المللی ازادی اطلاع رسانی، 2012، افغانستان، پاریس، سنجر سهیل،