تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - طالبان؛ پنهان پشت تصاویر زیبای دختران در فیس بوک
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
یک بررسی وزارت دفاع استرالیا نشان می دهد که طالبان با استفاده از نام و تصاویر زنان در شبکه های اجتماعی، از سربازان خارجی مستقر در افغانستان اطلاعات می گیرند. ایجاد روابط دوستی با سربازان، خانواده ها و دوستان‌شان جزء شگرد های تازه جنگجویان طالبان برای شناسایی موقعیت و طرح های عملیاتی نیروهای خارجی در افغانستان است. طالبان که در زمان حاکمیت شان مخالف سرسخت تصویر بودند، اینک گفته می شود که آنها به هدف دستیابی به اطلاعات در مورد موقعیت و طرح های عملیاتی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، خود را در پشت تصاویر زنان زیبا و جذاب پنهان می کنند.

نگران نیستیم
گونتر کتز، سخنگوی نیروهای بین المللی در افغانستان استفاده از تصاویر دختران توسط طالبان را تائید می کند اما می گوید او نگران نیست و تمامی نیروهای که به افغانستان اعزام می شوند قبلا درباره این مسایل آموزش دیده اند: "این موضوع مهمی برای ما نیست. بلکه تلاشی ناکام از سوی طالبان است و همه می دانند که این فقط تبلیغات است." طالبان بر خلاف عقاید گذشته شان در سالهای اخیر به استفاده گسترده از اینترنت و شبکه های اجتماعی روی آورده اند. جنگجویانی که تصور می شود فقط با کاربرد اسلحه آشنایی داشته باشند، اینک رقیبان‌شان را در میدان جنگ به شیوه های تازه غافلگیر می کنند.

جاوید کوهستانی از کارشناسان امور امنیتی معتقد است که در این عرصه طالبان تنها نیست و سازمان القاعده و سازمان استخبارات ارتش پاکستان نیز طالبان را در این راه یاری می کنند: "طالبان و سازمان القاعده بخشی از طلاب جوانی را که در مدارس دینی پاکستان درس می خوانند و دارای استعداد و توانایی هستند، آنها را علاوه بر آموزش های دینی به زبانهای مختلف، به خصوص در بخش آی تی و کامپیوتر آموزش می دهند. بخش آی تی سازمان آی اس آی پاکستان بسیار فعال است یک دانشگاه بزرگ آی تی در پاکستان وجود دارد که از کشورهای مختلف اساتید در آنجا تدریس می کنند."

آیا طالبان در جنگ اطلاعاتی جلو تراند؟
در حالی که نیروهای ناتو و افغان تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته اطلاعاتی را در اختیار دارند، اما فرماندهان آنها اذعان می کنند که در جنگ اطلاعاتی، طالبان از آنها یک گام جلوتر اند.

آنها بصورت گسترده در اینترنت تبلیغات می کنند و در شبکه های اجتماعی نیز بصورت گسترده ای فعال اند. مجیب خلوتگر، از مسئولان "دیده‌بان رسانه ها در افغانستان می گوید فعالیت طالبان در شبکه های اجتماعی در دو سال گذشته بصورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است: "حد اقل از دو سال به این طرف و به صورت گسترده طالبان از رسانه های اجتماعی به خصوص از فیسبوک و توئیتر هم استفاده می کنند، بعضی موقع آنها استفاده مستقیم دارند، یعنی خودشان را معرفی می کنند اما در بسیاری موارد آنها تحت عناوین مختلف پشت چهره های مختلف پنهان می شوند. به باور من، طالبان به اهمیت رسانه ها به خصوص رسانه های اجتماعی پی برده و آن را جدی گرفته اند."

'امنیت کاذب فضای مجازی'
به گفته آقای خلوتگر این چیزی است که ادارات نظامی و امنیتی افغانستان کمتر به آن بها داده اند. اما طالبان ضمن رد این گزارش می گویند که "اصول و ارزشهای افغانی و اسلامی به آنها اجازه چنین کاری را نمی دهد." بر اساس گزارش دیلی تلگراف، وزارت دفاع استرالیا به سربازان آن کشور در افغانستان در مورد استفاده از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک هشدار داده است.

مقامات نظامی استرالیا گفته اند که سربازان، خانواده و بستگان آنها به طور غیر عمد با اشتراک اطلاعات محرمانه در اینترنت، ماموریت رزمی این نیروها را به خطر می اندازند. خطرات استفاده از شبکه های اجتماعی در جریان یک تحقیق که توسط دولت استرالیا درباره رسانه های اجتماعی انجام شده، بر ملا گردید. این بررسی نشان داد که "اعتماد آشکار" در حریم خصوصی به " امنیت کاذب" در میان نیروهایی منجر شده است که در افغانستان سرگرم نبرد با تروریسم هستند. این گزارش ضمن تاکید بر آموزش سربازان در مورد خطرات استفاده از شبکه های اجتماعی، خواهان آموزش خانواده ها و دوستان آنها نیز در مورد عواقب به اشتراک گذاری اطلاعات درباره نام، مشخصات و موقعیت این سربازان شده است.

اسماعیل شهامت
بی بی سی
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : افغانستان، طالبان، فیس بوک، توییتر، فضای مجازی، امنیت، اطلاعات،