تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - منبع اصلی فساد در افغانستان چیست؟
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

بانیان اصلی این فساد مالی و اداری در افغانستان همین غربی ها بشمول پاکستان می باشند، و در حالی که خودشان وارد کنندگان فساد اداری و اقتصادی به این مملکت هستند و بیشترین سود را در این میان به جیب می زنند، اما دولت و مردم ما را به فساد متهم می کنند 

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، یکبار دیگر غربیها دولت افغانستان را متهم به فساد مالی کردند و خود را از هرگونه فسادی مبرا دانستند.
الیستر برت معین وزارت خارجه بریتانیا که در جمع خبرنگاران در کابل سخن میگفت، اظهار داشت: کمک ها در آینده برای افغانستان مربوط به اقداماتی خواهد بود که علیه فساد برداشته شود، زیرا بریتانیا باور ندارد که حکومت افغانستان آن مبارزه راسخی را که علیه فساد اداری لازم است، تا کنون آغاز کرده باشد.
وی افزود: در حال حاضر ما بطور کامل متقاعد نشده ایم و فکر می کنیم که مبارزه علیه فساد اداری در افغانستان از اولویتی که باید داشته باشد، بر خوردار نیست و به همین جهت ما می خواهیم این پیام را بلند تر و صاف تر بفرستیم.
انگلیس چهارمین کشور کمک کننده بزرگ به افغانستان می باشد و اداره نظارت و بررسی کمک های بریتانیا در ماه جاری بیان داشته که باید بررسی ها بر روی مساعدت های بریتانیا در افغانستان که ارزش آن به صدها میلیون پوند می رسد، سخت تر و شدید تر شود تا خطر تلف شدن پول از طریق سرقت و فساد کمتر گردد.
جالب اینجاست که بانیان اصلی این فساد مالی و اداری در افغانستان همین غربی ها بشمول پاکستان می باشند، و در حالی که خودشان وارد کنندگان فساد اداری و اقتصادی به این مملکت هستند و بیشترین سود را در این میان به جیب می زنند، اما دولت و مردم ما را به فساد متهم می کنند.
این سخن به این معنا نیست که فقط غربیها فاسد هستند و هیچ افغانستانی فاسد نیست. متاسفانه در این ده یازده سال دولتمردان فاسد شده اند. مسولان دولتی فاسد هستند. کارمندان دولت علنی رشوه طلب می کنند. فلان وزیر چندتا خانه خریده است. فلان رییس اداره در دبی شرکت زده است. فلان معاون به ساختمان سازی پرداخته است. فلان رییس قبلی در ...
واقعا اینها جملاتی است که هر روزه زبان به زبان می چرخد و برای گوش های عامه دیگر به یک امر عادی بدل شده است به حدی که باورمندی به صداقت کاری و تعهد به شرافت انسانی و ایمان به وجدان قوی ، تمسخر آمیز جلوه می کند!
متاسفانه این واقعیت شده است که اگر در یک اداره و یا ... یا باید از پارت مافیایی آنان باشی و شریک دزدی های شان و یا اخراج میگردی. انصافا این برای کشوری که مردم آن مسلمان هستند و حکومت آن به اصطلاح اسلامی است ، اینگونه رفتار و تلقین آن به ذهنیت اجتماع ، امری بعید بنظر می رسد ، اما یک واقعیت باور نکردنی است که دیگر باور شده است.
متاسفانه تا کنون دولت با وجود ساختن ادارات موازی و متعدد در زمینه فساد اداری فقط شعار داده است و حتی یک مورد هم به موارد عملی نزدیک نشده است. در برخی مورد های جزئی فقط افرادی متهم شده اند که از دادن رشوت های کلان و داشتن رابطه قوی با پارت های مطرح سیاسی و نظامی ، بی بهره بوده اند.
واقعا مشکل در کجاست ؟ مطمئنا پاسخگویی به این سوال به قیمت گزافی برای هر شخصی تمام می شود، زیرا نه تنها اکثر افراد مطرح سیاسی و نظامی که بسیاری از اصول امروزی در حکومت فعلی نیز زیر سوال می رود !
پس راه چاره چیست ؟ در کشوری مانند افغانستان که مردم آن بر سنت متفاوت در مکان های مختلف احترام داشته بدان پایبند هستند ، بهترین گزینه واگذاری امتیازات اجتماعی به سران قومی در مناطق خودشان است. بگونه ای که دولت فقط جنبه نظارتی بر آن داشته و از هرگونه برخوردهای ناسنجیده و تصامیم عجولانه پرهیز کند.
زیرا در افغانستان افرادی سودجو از کلماتی مانند دموکراسی و حقوق بشر سوء استفاده نموده عرصه را برای زندگی آرام و مطمئن مردم تنگ می کنند. این حقیقت در دوره چندساله حکومت جناب کرزی به اثبات رسیده است هرچند بسیاری از دولتمردان و دیگر سوء استفاده گرها بظاهر خود را مبرا از این اتهام می دانند.
شاید چاره دیگر برچیدن فساد ، دگرگونی کامل نظام باشد که برخی از افراد مخالف دولت ، بر این تاکید دارند و معتقدند که نظام ریاستی و شخص رییس جمهور باعث ایجاد و گسترش فساد در دولت شده است.
به هر حال امیدواریم هرچه سریعتر این لکه ننگ که در کنار افزایش کشت و تولیدمواد مخدر مایه آبرو ریزی کشور عزیز ما شده است، برطرف گردد. چرا که آرزو بر جوانان عیب نیست!
نوع مطلب : اقتصاد، افغانستان، عمومی، 
برچسب ها : افغانستان، فساد مالی، پاکستان،