تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - کابل در ردیف ۱۰ شهر آلوده جهان
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
مسؤولان محیط زیست درحالی از خرید یك دستگاه سنجش آلودگی هوا از ایران خبر می دهند كه می گویند كابل، در ردیف 10 شهر آلوده جهان قرار دارد. 
میزان دقیق آلودگی هوای شهر كابل برای امكان مقایسه آن با دیگر شهرهای آلوده جهان معلوم نیست زیرا دستگاه سنجش هوا در این شهر وجود ندارد.
اما نگاهی از بالای بام ساختمان ها به چشم انداز شهر كابل بخوبی گویای تیرگی بالای شهر و فضای آلوده آن است.
كابل، شهری خاك آلوده است كه ذرات معلق خاك با آلودگی های ناشی از دود خودروها و دیگر آلاینده ها درهم می آمیزد و به غیر از روزهای بارندگی، تنفس برای شهروندان را بسیار مشكل می كند.
از آنجا كه همه خیابان ها و كوچه های كابل به طور كامل آسفالت نیست در روزهای بارندگی نیز كه هوا خاك آلوده نیست، شهروندان برای تردد در خیابان ها با مشكل عبور از گل و لای بسیار مواجه هستند.
صرفنظر از آلودگی هوای كابل در روز، شب ها نیز این شهر وضعیت خاصی دارد زیرا در بسیاری از نقاط شهر نگهبانان و ماموران امنیتی كه باید تا صبح از شهر پاسداری كنند، برای گرم كردن خود با استفاده از گازوییل یا دیگر سوخت ها و ابزارها، آتش هایی را روشن می كنند كه آلودگی شهر را دوچندان و تنفس را سخت می كند.
حال رییس سازمان محیط زیست می گوید كه قرارداد خرید یك دستگاه سنجش آلودگی هوا از ایران به انعقاد رسیده و تا سه ماه آینده این دستگاه در كابل نصب خواهد شد.
«مصطفی ظاهر» افزود: این دستگاه بسیار دقیق است و میزان و نوع آلاینده ها را مشخص می كند.
ظاهر، كابل را جزو 10 شهر آلوده جهان خواند و افزود: به پیشنهاد سازمان محیط زیست روزهای پنجشنبه در این شهر تعطیل اعلام شده كه تاثیر اندكی در كاهش آلودگی دارد.
مسؤولان محیط زیست اظهار امیدواری كرده اند با نصب دستگاه سنجش آلودگی هوا در كابل، پس از كنترل وبررسی دقیق میزان و نوع آلاینده ها، امكان كنترل آلودگی و تصفیه هوا بیشتر فراهم آید.
مسؤولان محیط زیست می گویند قرار است 10 كارشناس برای كسب آموزش های مرتبط با فعالیت دستگاه سنجش آلودگی هوا در ایران آموزش های مرتبط با فراگیرند.
سازمان محیط زیست همكاری عمومی مردم شهر كابل برای پاكیزگی شهر و كاهش آلودگی هوا را خواستار شده است.
نوع مطلب : افغانستان، عمومی، 
برچسب ها : کابل، آلودگی، محیط زیست،