درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
ما امروز نگران آن هستیم که تاریک‌اندیشی، بی‌سوادی و عدم آگاهی یک‌بار دیگر جامعه افغانستان – زنان، مردان و فرزندان‌مان- را به ورطه نابودی بکشاند

خانم‌ها ، آقایان، منتخبین مردم افغانستان!
امروز می‌خواهیم با شما از تعهدات و عهد و پیمان‌های‌مان صحبت کنیم. یازده سال پیش زمانی‌که جامعه افغانستان، از ویرانه‌های برجای مانده از حاکمیت طالبان سر بلند کرد، ما، شما و جامعه بین‌المللی با هم پیمان بستیم که قدم در راه آزادی و برابری انسان بگذاریم. کمر همت بستیم و با بهره‌مندی حداکثری از کم‌ترین امکانات موجود در تمامی عرصه‏ها مساعی خود را به‌کار بستیم و در راه آرمان‌های انسانی و اعتلای جامعه کوشیدیم. دوباره مکتب‌هایمان را گشودیم و در کانکور و دانشگاه‌ها خوش درخشیدیم. در ادارات و سازمان‌های دولتی و غیردولتی همراه و هم‌یارتان بودیم. علی‌رغم تمامی خطرات، در رسانه‌های صوتی، تصویری و چاپی حضوری فعال و اثرگذار داشتیم. قدم در راه دشوار انتخاب کردن و انتخاب شدن گذاشتیم و تمامی سختی‌ها و خطرات را به‌جان خریدیم؛ چرا که باور داشتیم قدم در راه ارزشمند برابری و آزادی می‌گذاریم. ما زنان بازیگران عرصه‌های مختلف جامعه بودیم و تمام جهد خود را به‌کار گرفتیم تا ملک خویش را بر ویرانه‌های به‌جای‌مانده از گذشته دوباره بنا کنیم. در سال‏های اخیر زنان با سعی و تلاش خود از برخی حقوق مدنی و سیاسی بهره‌مند گردیدند گرچه در این راه کاستی‏ها و کمبودها هم وجود داشته و دارد با این‌همه، در تصمیم‌گیری‌های کلان و ملی هنوزهم جای آنان خالی است.

دموکراسی و آزادی در هر کشوری با سنجیدن شرایط زنان آن کشور تعیین می‌شود.
امروز بعد از یازده سال که دست‌آوردهای خود را مرور می‏کنیم بسیار خرسندیم که به صلای جامعه پاسخ مثبت دادیم و فرزندان خلفی برای آن بوده‏ایم. ما به عهد خود وفادار بوده‏ایم. اما دریغ که امروز از سوی شما، نواهای دیگری می‏شنویم و مسایل دیگری مطرح می‌شوند. امروز با زنان نه به‌عنوان بازیگرانی که نقشی در اداره جامعه خود دارند بلکه به‌عنوان افراد صغیری برخورد می‌شود که به‌نام‌های مختلف علیه آنان موضع گرفته می‌شود و حقوق انسانی آنان زیر پا می‌گردد. فرع دانستن آن‌ها، بریدن گوش و بینی، سنگ‌سار، زندانی کردن و قطع عضو، ازدواج‌های زیر سن و اجباری، بستن مکاتب بر روی دختران و... در عین حال سهیم نساختن زنان در مساله صلح همه با هم مرتبط است. امروز نه تنها جامعه جهانی بلکه دولت افعانستان نیز به بهانه رسیدن به صلح تمامی تلاش‌های خود را به‌کار می‌بندند تا با برگرداندن جامعه به شرایط یازده سال پیش و معامله‌کردن پاره تن خود یعنی حق و حقوق انسانی و مدنی زنان، رضایت مخالفان دولت را به‌دست آورد و در این میان تنها چیزی که اهمیت ندارد عهد و پیمانشان با با ما و با خود است و فراموش کرده‌اند که رهایی زن افغانستان اصلی‌ترین دلیل حضور آنان در افغانستان بوده و هست.

خانم‌ها، آقایان و منتخبین مردم افغانستان!
امروز که جامعه جهانی در افغانستان حضور دارد، بر ماست که تنها به تجارب آنان در زمینه‌های نظامی و بازسازی فزیکی بسنده نکنیم و از سایر تجارب آنان در راستای آزادی، برابری و دموکراسی نیز بهره‏مند گردیم. جهانیان تجارب ارزشمندی در این زمینه دارند. شما شاهد حضور و نقش پررنگ زنان در انقلاب‌هایی که در کشورهای مسلمان منطقه خاورمیانه به وقوع می‌پیوندد، هستید. چگونه می‌شود در یک جامعه اسلامی به چنین جایگاهی دست یافت؟ آیا پاسخ غیر از ارایه قرایت‌های نوین از دین در جهت اعتلای دین و اعتلای زن و مرد جامعه جدا از آداب و رسوم و سنت‌های خرد محلی است؟ چگونه می‌توانیم حتا اگر نخواهیم به کل جهان پهناور و تنها به کشور‌های مسلمان نگاه کنیم چشم بر دست‌آوردهای زنان در ترکیه، مصر، هند، بنگلادش، و حتا در کشورهایی مانند پاکستان و ایران و قطر... ببندیم و راه رفته را دوباره تجربه کنیم؟ چگونه می‌توانیم از دموکراسی و آزادی صحبت کنیم وقتی که چشم بر نیمی از جمعیت خود می‌بندیم و به‌راحتی بر سر حقوق آنان معامله می‌کنیم؟ با آن‌که مخالفین مشارکت زنان در حوزه‏های مختلف زندگی با استناد به مسایل فرهنگی – عقیدتی مانع حضور زنان می‌شوند، اما هیچ‌کدام از این‏ها دلیلی برای به حاشیه کشانیدن زنان و معامله بر سر حقوق آنان نمی‌شود.

افغانستان جزیی از جامعه جهانی است. بسیاری از اسناد و کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و رفع تمام اشکال تبعیض علیه زنان (سیدا) را امضا کرده است. امروز پس از یک‌دهه هم‌نشینی مستمر با جامعه جهانی و گله‏گذاری‏ها و ندامت‏های فراوان برای فراموشی افغانستان در دهه‏های پیشین، باید از تجارب آنان در چگونگی حل معظلات و مشکلات این جامعه در همه حوزه‏ها و به‌خصوص در زمینه زنان بیاموزیم. دولت افغانستان مکلف است با تعهدات انسانی و تعهدات خود در پیشگاه جامعه‌ی بشری به‌خصوص مردم افغانستان مسوولانه برخورد کند و نگذارد که یک‌بار دیگر نیم پیکر جامعه به محراق فراموشی سپرده شود. همه مسوولان و منتخبین مردم باید به قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان به‌عنوان بالاترین سند قانونی این کشور و مجموعه دست‌آوردهای یازده سال گذشته دولت افغانستان و جامعه مدنی پایبند باشند.

ما امروز نگران آن هستیم که تاریک اندیشی، بی‌سوادی و عدم آگاهی یک‌بار دیگر جامعه افغانستان - زنان، مردان و فرزندان‌مان - را به ورطه نابودی بکشاند و پس از آن ناگزیر شویم یک‌بار دیگر تجربیات تلخ گذشته را از سر بگذرانیم.

کمپاین 50درصد زنان افغانستان، بنیاد آرمان شهر، کمیته مشارکت سیاسی زنان، اتحادیه سراسری زنان افغانستان، گروه هماهنگی عدالت انتقالی، موسسه مجتمع جامعه مدنی افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، سازمان حقوق بشر و دموکراسی افغانستان، رادیو مژده، مرکز تعاون افغانستان «متا»، موسسه همکاری برای صلح و ترقی، انتشارات فدایی هروی، بنیاد فرهنگ و جامعه مدنی، موسسه تمرکز به حقوق بشر،زنان جوان برای تغییر، روزنامه 8صبح، انجمن اجتماعی دادخواهان افغان، روان آنلاین، نهاد همبستگی برای عدالت، رادیو مردم، شبکه نگاه زن، موسسه ارتباط، موسسه نی

campaign50darsad@gmail.com

campaign50darsad.blogfa.com
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : حقوق بشر، افغانستان، زنان، 8 مارس،
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic