درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نسبت به آنچه که کاهش حضور زنان در ادارات دولتی این کشور خوانده می شود، ابراز نگرانی شدید کرده و نسبت به حاشیه رفتن زنان از صحنه اجتماعی هشدار داده است. در گزارشی که این کمسیون در آستانه روز جهانی زن منتشر کرده آمده که میزان حضور زنان به عنوان کارمندان ادارات افغانستان، از سال ۲۰۰۶ تا حالا رو به کاهش بوده است.

براساس آمار اداره مرکزی احصائیه (مرکز آمار) افغانستان در سال ۲۰۰۶، حضور زنان در ادارات دولتی سی و یک درصد بود، اما این آمار در سال ۲۰۱۲، به هجده درصد کاهش یافته است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که استراتژی توسعه ملی افغانستان حکومت افغانستان را مکلف کرده که تا سال ۲۰۲۰، حضور زنان در ادارات را حداقل تا سی درصد افزایش دهد. به گفته این کمیسیون، حضور زنان در ادارات به جای افزایش، سیر نزولی داشته است و این مسئله نگرانی هایی را در مورد مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان مطرح می کند.

محمد حسین سرآمد، از تهیه کنندگان این گزارش می گوید: "در سال ۲۰۱۱ براساس آمار احصائیه مرکزی، حضور زنان بیست درصد بود، و امسال براساس آخرین گزارشها، این آمار در حدود هجده درصد است. پیمودن این سیر قهقرایی برای ما نگران کننده است."

اراده سیاسی
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش خود از جامعه جهانی و حکومت افغانستان خواسته است به تعهدات خود در زمینه تقویت مشارکت اجتماعی زنان پایبند بمانند. ثریا صبحرنگ، از مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که علاوه بر بی توجهی دولت افغانستان به وضعیت زنان، حالا مسئله زنان افغانستان برای جامعه جهانی نیز کمرنگ شده است.

خانم صبحرنگ می گوید: "در سال ۲۰۰۱ زمانی که جامعه جهانی به افغانستان آمد، مسئله زنان در اولویت کاری شان بود. ولی آهسته آهسته در کنار اینکه اراده سیاسی و باورمندی به مساوات جنسیتی در دولت وجود ندارد، جامعه جهانی نیز دیگر علاقه زیادی به مسئله زنان نشان نمی دهد و این مسئله را از آجندای خود بیرون کرده اند."

در نظام سیاسی افغانستان، بیست و پنج درصد کرسی های مجلس نمایندگان به زنان اختصاص یافته است و در سالهای اخیر، برای نخستین بار، زنان در انتخابات ریاست جمهوری خود را نامزد کردند. اما انتقاد عمومی نسبت به برنامه های دولت افغانستان و جامعه جهانی این بوده است که در بیش از ده سال اخیر، به زندگی کل زنان در شهرها و روستاهای این کشور توجه نشده است.

ازدواج های زیر سن، ازدواج دختران برای حل منازعات خانوادگی و خشونت گسترده علیه زنان هنوز در افغانستان وجود دارد. منتقدان می گویند: حمایت جامعه جهانی از افغانستان، تنها زندگی زنان انگشت شماری را در این کشور متحول کرده که حالا در عرصه سیاسی و اجتماعی حضور دارند، اما زنان در روستاها و حتی بسیاری از شهرهای افغانستان، کماکان به حال خود شان باقی مانده اند.

در آستانه هشت مارچ"روز جهانی زن" یک نهاد حقوق بشری در افغانستان از وضعیت زنان دراین کشور ابراز نگرانی کرده است. سازمان حقوق بشر و دموکراسی افغانستان دستاورد های این کشور طی یک دهه اخیر در بخش زنان را شکننده توصیف کرده و هشدار داده که با خروج نیروهای بین المللی ممکن است آزادی زنان محدود شود. با وجود چالشها و مشکلات فراوانی که زنان در جامعه مرد سالار افغانستان، آنها در ده سال گذشته به حقوق و آزادی ها زیادی دست یافته اند. به گونه ای که حالا قادر اند کار کنند، درس بخوانند و در فعالیتهای سیاسی و اجتماعی مشارکت داشته باشند.

اما بسیاری این دستاورد ها را اندک و محدود به شهرهای بزرگ می خوانند و با اشاره به عدم دسترسی بسیاری از زنان به خدمات بهداشتی، قضایی و آموزشی تا کید می کنند که هنوز هم وضعیت زنان درافغانستان نگران کننده است. از سوی دیگر، ادامه جنگ درافغانستان که موجب افزایش تلاش های صلح دولت این کشور و متحدان بین المللی آن برای آوردن طالبان پای میز مذاکره شده، مدافعان حقوق زنان دراین کشور را نگران کرده است.

آنها نگران قوت گرفتن بیش از پیش تندوران اسلامگرا اند و بیم از آن دارند که پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، دست آورده های شکننده ده سال گذشته را نیز از دست بدهند. به تازگی شورای علمای افغانستان اعلامیه ای صادر کرد که درآن بر جدایی زنان از مردان در محیط های اجتماعی از جمله محل کار، تحصیل و حتی بازار و همچنین اجتناب از سفر بدون محرم شرعی زنان تاکید شده است. آنچه موجب نگرانی فزاینده فعالان زن شده دفاع رئیس جمهوری افغانستان از این اعلامیه است که آن در جهت حمایت از حقوق زنان برشمرده است.
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : زنان، افغانستان، مشارکت، اقتصاد، سیاست،
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic