تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - افغانستان نایب قهرمان جام فوتبال کنفدراسیون آسیا شد.
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
تیم ملی فوتبال افغانستان که برای نخستین بار درتاریخ خود به فینال مسابقات جام قهرمانی مسابقات کنفدراسیون جنوب آسیا راه یافته بود، بازی را با نتیجه ۴ -۰ در برابر هند باخت.

اگر سخبیر سنگ، داور سنگاپوری هندی تبار، حمید الله یوسفزی دروازه بان تیم افغانستان را از میدان اخراج نمی کرد، تیم فوتبال هند به این نتیجه دست نمی یافت؛ و به باور بسیاری از کارشناسان ورزشی در جنوب آسیا، به احتمال قوی، 'شیران خراسان' آنگونه که رسانه های این منطقه بازیکنان افغانستان را خطاب می کنند، برنده جام می شدند.

همزمان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، از بازی ملی پوشان فوتبال این کشور در برابر تیم هند ستایش کرده است.

آغاز تهاجمی

تیم افغانستان بازی را تهاجمی آغاز کرد و درنیمه اول بازی، حریف خود را به شدت زیرفشار قرار داده بود. بلال آرزو، گلزن افغان در دقیقه اول دروازه تیم حریف را مورد تهاجم قرار داد و فرصت خوبی برای گلزنی بدست آمد که مدافعان هندی آن را دفع کردند.

ملی پوشان افغان، چندین فرصت گل زدن را از دست دادند که یکی از بهترین آنها در دقیقه ۲۴ بود زمانیکه باز هم بلال آروز توپ را بدست آورد، ولی با دفاع هندی ها روبرو شد. تیم هند در تمامی ۴۵ دقیقه نیمه اول بازی، هرگز موفق نشد که به دفاع افغانستان رخنه کند.

در نیمه دوم هندیها بازی را تهاجمی آغاز کردند و در ۵ دقیقه اول دوبار دروازه افغانستان را مورد تهدید جدی قرار دادند که با دفاع سرسخت مدافغان افغان روبرو شدند. سر و صدا در استدیوم جواهر لعل نهرو نشان می داد که شماری زیادی از افغانها در این استدیوم حضور دارند و تیم ملی خود را تشویق می کنند.

بازی تا دقیقه ۶۸ به طور مساویانه پیش می رفت و به اذعان روزنامه The Times of India و برخی دیگر از روزنامه های چاب هند، ملی پوشان فوتبال افغانستان در طول این مدت بهتر از حریفان خود درخشیدند.

تصامیم سرنوشت ساز

در این دقیقه، در اثر خطای که فیصل صفا بازیکن وسط افغانستان روی جی جی لال پیخلوا بازیکن هند در محوطه جریمه مرتکب شد و او به زمین افتاد، داور به تیم افغانستان پنالتی داد؛ تصمیمی که با اعتراض تیم افغانستان روبرو شد. همزمان، ظاهرا به دلیل اعتراض حمید الله یوسفزی به پنالتی، داور به دروازه بان تیم افغانستان کارت قرمز داد و او را از میدان اخراج کرد. این دو اتفاق تأثیر به شدت منفی بر روحیه تیم افغانستان گذاشت به گونه ای که بازی بطور کل به سود هند رقم خورد.

در مورد اینکه آیا دروازه بان تیم افغانستان واقعا سزاوار کارت قرمز بود و یا اینکه در برابر خطای که از فیصل صفا در محوطه جریمه سر زد باید پنالتی داده می شد؛ بحثهای زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در هند و افغانستان به راه افتاده است.

عده ای ضمن اینکه حمیدالله یوسفزی را بی گناه می دانند، معتقدند که خطای فیصل صفا نیز پنالتی نبود. در مقابل برخی دیگر، ازجمله شماری از بازیکنان تیم ملی هند، می گویند که حمید الله داور را هل داد و این یک تخطی به حساب می آید.

اما محمد یوسف کارگر، سخبیر سنگ، داور سنگاپوری هندی تبار را به جانبداری از تیم هند متهم کرده و گفته است که کشور متبوع وی طی نامه به فدراسیون فوتبال آسیا، رسما از آقای سنگ شکایت خواهد کرد. در مقابل، ساویو مادیرا، سرمربی تیم هند گفته است که داور درجریان بازی بی طرف بود.

بازی با ۱۰ نفر

به دنبال اخراج دروازه بان افغانستان، محمد یوسف کارگر مجبور شد که غلام حضرت یکی از بازیکنان افغانستان را از بازی حذف کند، تا بشیر همت دروازه بان ذخیره افغانستان به میدان بیاید و از دروازه افغانستان نگهبانی کند.

تیم هند، نخستین گل را خود را توسط سونل چتری گلزن این تیم، از همان پنالتی در دقیقه ۷۱ وارد دروازه افغانستان کرد. این گل که هفتمین گل سونل در مسابقات بود، او را از بلال آرزو گلزن افغانستان که ۶ گل دراین مسابقات به ثمر رسانده است، پیش انداخت و جایزه گلزن این مسابقات به سنل تعلق گرفت.

افغانستان که دیگر ده نفره و با دروازه بان ذخیره خود بازی می کرد، در دقیقه ۷۹ برای بار دوم دروازه اش تکان خورد و کلیفورد میراندا، گل دوم هند را به ثمر رساند. در دقیقه ۸۰ جی جی لال پیخلوا گل سوم هند را به دروازه افغانستان وارد کرد و سرانجام در دقیقه آخر وقت اضافه، سوشیل سنگ، چهارمین گل هند را زد و قهرمانی هند در جام کنفدراسیون جنوب آسیا را برای ششمین بار مسلم کرد.

به رغم این شکست، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان بازی ملی پوشان فوتبال این کشور را ستوده است. در بیانیه ای که ریاست جمهوری افغانستان در این ارتباط منتشر کرده، آمده است که بازیکنان افغان، از لحاظ فنی در مقابل حریفان هندی خود، بسیار خوب درخشیدند.
نوع مطلب : افغانستان، ورزشی، 
برچسب ها : فوتبال افغانستان، تیم ملی، مسابقات اسیا،