درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

اطلاعیه مهم

کار بسیار خوب سفارت افغانستان در تهران در سهولت کار هموطنان عزیزمان از این پس هموطنان عزیزمان برای درخواست پاسپورت سفید و تمدید پاسپورت و و یزا و .... لازم نیست حضوری به سفارت مراجعه کنند و به صورت اینترنتی می توانند نوبت بگیرند و کار خود را انجام دهند.


آدرس سایت:  http://www.e-embassy.ir

الف- ابطال مدرک اقامتی

رای ثبت نام اولیه باید به دانشگاه مراجعه کرده و فرم اولیه را پر کنید و با گرفتن نامه از دانشگاه به اداره اتباع *(استانی که در آن قبول شده اید) رفته فرم تأیید اصالت مدرک اقامتی را پر کرده و کارت خود را باطل می کنید. پس از ابطال کارت به شما یک نامه خروجی سه ماهه و یک نامه تسویه حساب و یک نامه برای ثبت نام در دانشگاه داده می شود.

*(حتما در پایان هر مرحله از نامه هایتان چند کپی بگیرید تا در مراحل بعدی از آنها استفاده کنید.)


قابل ذکر است که همزمان با تأییدیه اصالت مدرک اقامتی، مدرک مورد نظر (برگه تردد خروجی مدت‌دار یا کارت هویت) باطل خواهد شد. و برگه خروجی 3 ماهه صادر خواهد شد. در این مدت دانشجویان عزیز هرچه سریعتر برای گرفتن گذرنامه از سفارت جمهوری اسلامی افغانستان اقدام نمایند. پس از اخذ گذرنامه باید مراحل اداری اخذ ویزا و خروج و مراجعت را طی نمایند تا در دانشگاه ثبت نام دائم شوند. ادامه تحصیل، انجام امور دانشجویی و اخذ مدرک تحصیلی به داشتن گذرنامه و ویزای تحصیلی می‌باشد.

دانشجویانی که تاکنون اقدام نکرده‌اند باید هرچه سریعتر اقدام نمایند. دانشجویان باید بعد از دریافت گذرنامه برای دریافت ویزا به افغانستان بروند. البته طبق توافق ناجا و وزارت خارجه دانشجویانی که گذرنامه همراه و گواهی تولد ثبت شده در ثبت احوال دارند نیاز به خروج از کشور ندارند و همینجا برایشان اقامت صادر می شود. البته با بردن گواهی تولد به وزارت علوم نامه‌ای مبنی بر صدور اقامت برایشان صادر می‌شود. بعد از گذراندن مراحل گفته شده در بالا و نامه‌ای مبنی بر صدور اقامت برایشان صادر می‌شود. دانشجویانی که دارای گذرنامه همراه می‌ باشند احتیاج به گذراندن مراحل بالا را ندارند و مراحل زیر را انجام دهند.

ب- دریافت گذرنامه تحصیلی:

جدیدا برای درخواست گذرنامه تحصیلی می توان اینترنتی اقدام نمود.

1. گرفتن نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه: (چون شرایط پذیرش تفاوت دارد برای همه ضروری نیست) این گواهی باید برای سفارت درخواست شود که در این صورت نیاز به نوشتن یک درخواست توسط دانشجو می‌باشد که ضمیمه گواهی شود.

2. بردن نامه تسویه حساب (و نامه اشتغال) به تحصیل به وزارت علوم:به وزارت علوم رفته و در ضمن گواهی تسویه حساب را هم باید به همراه داشته باشید مراحل اداری را طی میکنید. در آخر حتماً از نامه ای که باید به وزارت خارجه ببرید یک کپی بگیرید و برای خود نگه دارید.

3. بردن نامه وزارت علوم به وزارت خارجه: بعد از انجام مراحل اداری نامه ای برای برای بردن به سفارت دریافت خواهید کرد. حتماً از این نامه یک کپی گرفته و برای خود نگه دارید.

4. رفتن به سفارت افغانستان: قبل از رفتن به سفارت و دادن درخواست برای پاسپورت تحصیلی باید مدارکی را آماده کرده باشید و مراحلی را طی کرده باشید.

نکته: قانون تذکره هم جدیدا برداشته شده است و لازم به اخذ تذکره نمی باشید.


مدارک لازم برای سفارت:

۱- تأیید اصل مدرک پیش دانشگاهی و اصل دیپلم در آموزش و پرورش استان خودتان


۲- رفتن به آموزش پرورش ناحیه محل اخذ دیپلم و پیش دانشگاهی و گرفتن دو نامه تأییدیه برای ارائه به آموزش و پرورش تهران و تأیید ریز نمرات (مترو-ایستگاه طالقانی-نبش خیابان ایرانشهر)


۳ـ تأیید کردن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات در آموزش و پرورش تهران.


۴- تأیید کردن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ریز نمرات در وزارت خارجه. (این وزارتخانه مدرک را از شما گرفته و تقریبا 2 ساعت یا 3 ساعت بعد تأیید شده آن را به شما می‌دهد. بهتر است شما مدارک را ساعت 8 صبح تحویل داده و دنبال بقیه کارهای خود رفته و ساعت 11 یا 11/30 مدارک را تحویل بگیرید)


۵- تأیید کردن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی در سفارت افغانستان – تهران.

برای این کار باید مدارک خود را قبل از ساعت 12 به قسمت پذیرش سفارت تحویل داده و مبلغ 5 یورو برای هر نفر نیز پرداخت شود. (می توانید به تومان نیز پول بدهید) مدارک پس از تأیید بعد از ساعت 2 به شما تحویل داده می‌شود. شما باید حتماً نیم ساعت قبل از ساعت 2 در محل حضور داشته باشید و نوبت بگیرید تا در اسرع وقت مرحله بعد را انجام دهید. در ضمن روزهای پنج شنبه این قسمت تعطیل است. بعد از تحویل گرفتن مدارک سریعا از هرکدام از آنها دو کپی پشت و رو گرفته به همراه کپی از مدارک اقامتی و تعدادی عکس به بخش دانشجویی بروید.

۶- رفتن به بخش دانشجویی سفارت و دادن درخواست برای پاسپورت تحصیلی.

ساعت کاری این بخش در صبح از 9 تا 12 و در عصر از 13 تا 14 یا 30/14 می باشد. پس از پر کردن فرم درخواست پاسپورت که شامل مشخصات شناسنامه ای و سال آغاز و پایان تحصیل و اینکه شما دقیقا از کدام استان و شهر و قریه افغانستان هستید. باید منتظر صدور پاسپورت خود باشید.
مرحله آخر دریافت گذرنامه از سفارت:


کپی مدارک و هرچه به نظرتان لازم میرسد را حتما همراه داشته باشید.
اگر مهلت نامه تردد 3 ماهه شما به هر دلیلی به انقضا رسید می توانید دوباره به اداره اتباع استان خود مراجعه کرده و آن را تمدید نمایید.

درخواست ویزای تحصیلی:
۱- بردن گذرنامه به وزارت علوم و گرفتن درخواست نامه ویزا بعد از گرفتن پاسپورت تحصیلی خود از سفارت آن را به وزارت علوم بخش کنسولی برده و برای درخواست ویزا از وزارت خارجه نامه ای دریافت نمایید

2-بردن گذرنامه و درخواست نامه ویزا به وزارت خارجه و درخواست ویزای تحصیلی:
با به همراه داشتن پاسپورت و نامه وزارت علوم و همچنین برگه تردد 3 ماهه به وزارت خارجه رفته تا با ارائه این مدارک و پر کردن فرم تقاضای ویزا به درخواست ویزای تحصیلی شما برای سفارت ایران در یکی از شهرهای کابل، هرات، مزار شریف یا قندهار به انتخاب شما ترتیب اثر داده شود. اکثرا شهر هرات را به دلیل نزدیکی و امن بودن انتخاب می کنند. حدود 15 روز بعددرخواست شما برای سفارت ایران در افغانستان فکس می شود و شماره فکس خود را باید با تماس گرفتن با وزارت خارجه گرفته و با بردن شماره فکس به سفارت ایران در افغانستان ویزای شما صادر خواهد شد.

خروج و مراجعت:

دانشجویان کارتی: قبل از رفتن به افغانستان باید نامه خروجی 15 روزه که بعد از نامه خروجی 3 ماهه داده می شود را بگیرید و گذرنامه خود را برای خروجی به ناجای استان خودتان برده تا مهر خروج و مراجعت به آن زده شود.

دانشجویانی که پاسپورت همراه دارند: بعد از دادن درخواست ویزا برای باطل کردن پاسپورت اولیه به شرح ذیل اقدام کنند:
با بردن هر دو پاسپورت به بخش کنسولی سفارت پاسپورت اولیه شما باطل خواهد شد و هر دو پاسپورت به همراه نامه ای برای وزارت خارجه به شما داده می شود.
در وزارت خارجه نیز نامه ای برای ناجای امور اتباع تهران صادر خواهد شد که با رفتن به ناجا درخواست انتقال اقامت شما به پاسپورت جدید برای ناجای استان فکس خواهد شد و با بردن پاسپورتها به ناجای استان انتقال اقامت صورت می گیرد و شما باید پاسپورت تحصیلی را خروجی بزنید تا از مرز خارج شوید.
نکته: در تمامی مراحل کارت دانشجویی و مدرک اقامتی و گواهی پیش دانشگاهی و دیپلم و برگه تسویه حساب و کپی این مدارک و هرچه به نظرتان لازم میرسد را حتما همراه داشته باشید.

بعد از اطمینان از صدور ویزایتان و دریافت شماره فاکس ارسال شده از وزارت خارجه:

الف- دانشجویانی که قبلا کارت داشته اند برای خروج از ایران باید:
نامه خروجی 3 ماهه را تحویل داده و برای خروج یک نامه 15 روزه از سازمان اتباع استان گرفته و سپس به ناجای اتباع خارجه استان مراجعه کرده تا برای گذرنامه شما خروجی صادر شود و به این منظور برای شما تشکیل پرونده می دهند و نامه ای به شما داده سپس به اداره بازرگانی مراجعه کرده و سپس با در دست داشتن پاسپورت و مدارکی که از ناجای استان خود گرفته اید راهی ناجای اتباع خارجه تهران می شوید که آدرس آن در پائین موجود می باشد. که در آنجا برای شما تشکیل پرونده می دهند وحدود 2 روز این عملیات در تهران طول میکشد و شما می توانید مستقیما راهی مشهد و مرز تایباد شوید تا برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

ب- دانشجویانی که قبلا گذرنامه همراه داشته و اکنون گذرنامه تحصیلی دریافت کرده اند:
باید گذرنامه قبلی را باطل کنند که به این منظور به سفارت افغانستان امور قونسولی رفته و مهر باطل شد بر روی صفحه اول گذرنامه درج می شود و به شما نامه ای داده می شود که به وزارت خارجه بخش روادید و گذرنامه ها می برید و بعد از ثبت در دبیرخانه ی وزارت نامه ی دیگری به شما برای ناجای اتباع خارجه تهران داده میشود. در ناجا بعد از ثبت نامه در دبیرخانه به مراحل اداری بعدی راهنمایی میشوید که در نهایت نامه ای برای ناجای استان به شما داده می شود که یک نسخه از آن برای ناجای استان فکس میشود. پس از چند روز با در دست داشتن نامه به ناجای استان مراجعه کرده و درخواست خروج و مراجعت برای پاسپورت جدید می کنید که اقامت قبلی شما به پاسپورت جدید منقل می شود و خروجی برای شما صادر میشود.نکته: هزینه خروج و مراجعت 10 هزارتومان می باشد که باید در بانک ملی ریخته شود.

حال با داشتن یک پاسپورت تحصیلی و مهر خروجی باید برای سفر به افغانستان آماده شوید.

توصیه ها:

۱ـ اگر برای شما ممکن است از سفر انفرادی خودداری نمایید. پول به مقدار کافی به همراه داشته باشید و پولهای خود را قبل از سفر به افغانی تبدیل نمایید.
۲- داروهای مورد نیاز از قبیل سرماخوردگی، سردرد، استامینوفن و اسهال را به همراه داشته باشید.
۳ـ سه یا چهار قطعه عکس سه در چهار فراموش نشود برای ویزا لازم است.
۴ـ سعی کنید در افغانستان کمتر از آب آشامیدنی و سبزیجات و شیرینی استفاده کنید و نوشیدنیهای مجاز دیگری را به کار ببرید. از آنجا که بیشتر بچه ها به هرات می روند بنابراین به راهنمایی در مورد سفر به هرات بسنده میشود و دانشجویانی که به دیگر شهرها می روند پشت و پناهشون با حضرت دوست.
برای رفتن به هرات خط اتوبوس مستقیم از تهران به هرات و از مشهد به هرات دایر می باشد که دارای مشکلاتی نظیر کیفیت نداشتن اتوبوسها و معطلی در مرز می به دلیل خروجی خوردن پاسپورتهای همه مسافرین و بازرسی بارها می باشد. اما راه دیگر این است که به مشهد رفته و با سواری و اتوبوس به تایباد رفته و از آنجا با سواری به مرز بروید.  زمان سفر به ترتیب چهار ساعت و 2.5 ساعت می باشد. از تایباد تا مرز هم ده دقیقه ای بیشتر راه نیست.
با رسیدن به مرز وارد محوطه گمرک می شود و پاسپورت خود را مهر خروجی و دخولی می زنید. سپس از محوطه گمرک خارج شده و کم کم گرد و غبار وطن روی تنتان می نشیند و باید به شهر هرات باستان بروید که هنوز پایتان از گمرک خارج نشده راننده ها شما را احاطه خواهند کرد و پس از انتخاب یکی از راننده ها با طی کردن مسافتی 120 کیلومتری در 1.5 ساعت در شهر هرات هستید. در سال ۱۳۸۸ نرخ مرز تا هرات برای هر نفر 120 تا 170 افغانستانی بودسال ۱۳۸۹ و سال ۱۳۹۰ رو خدا می دونه.

نکته ۳: حتما با راننده ها و یا باربرها کرایه را از قبل تعیین کنید.
با بردن گذرنامه خود به سفارت ایران واقع در جاده ولایت و دادن شماره فاکس ویزای خود و 2 قطعه عکس فرم پرداخت بانک به شما داده می شود که باید مبلغ 40 یورو(فقط یورو)را در بانک مورد نظر واریز نمایید و نیز به کلینیک معرفی شده که در نزدیکی کنسولگری هرات است می روید و آزمایش خون می دهید که جواب آن فردایش برای سفارت ایران ارسال میشود.(برای این آزمایش 500 افغانی حدود 10هزار تومان دریافت می شود) فردای آن روز فرم بانک را به سفارت می برید و بعد از دو سه روز پاسپورت ویزا خورده شما به شما تحویل داده میشود بعد از بازگشت از این سفر پر خاطره به ناجای استان مراجعه کرده تا اقامت شما را تمدید کنند.

مراحل تمدید گذرنامه:

مراحل گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل را طی کرده و نامه وزارت خارجه را به سفارت ببرید. بعد از گرفتن کپی از صحفات گذرنامه به همراه دو قطعه عکس گذرنامه را به سفارت تحویل دهید. طبق روال گذرنامه قبل ازساعت 11 تحویل گرفته شده و ساعت 1به بعد همانروز تحویل داده میشود. گذرنامه برای مدت یکسال بدون هزینه تمدید میشود. ممکن است سفارت نامه اشتغال به تحصیل مستقیم از خود دانشگاه را هم قبول کند و نیازی به نامه وزارت خارجه نباشد. البته ممکن است در اینصورت هزینه ای هم برای تمدید دریافت کند.

آدرس ها:

سفارت افغانستان:
ایستگاه مترو شهید بهشتی - خیابان شهید بهشتی - خیابان پاکستان - نبش کوچه چهارم

وزارت علوم:

خیابان انقلاب- میدان فردوسی- خیابان شهید عباس موسوی( فرصت جنوبی سابق) جنب هتل اسكان _ سازمان امور دانشجویی

 تلفن :

88828051 - 021


وزارت خارجه:
ایستگاه مترو امام خمینی - اگر از خروجی میدان امام خارج شدید به سمت بانک سپه رفته تا به وزارت خارجه برسید و اگر از خروجی خیام خارج شدید به دست راست رفته وبعد سمت چپ را ادامه دهید تا به وزارت خارجه برسید در ضمن بخش دانشجویی و بورس های وزارت خارجه در ساختمان شماره 3 وزارت خارجه می باشد.

آموزش و پرورش تهران (برای تایید مدارک):
ایستگاه متروی طالقانی - به سمت خیابان ایرانشهر یا ساختمان مرکزی بانک ملت رفته نبش خیابان ایرانشهر ساختمان آموزش وپرورش می باشد که می توانید برای تایید مدارک به طبقه چهارم بروید.


ناجای تهران (پلیس اتباع خارجه):
ایستگاه مترو هفت تیر- از طریق تاکسی از مسیر خیابان کریمخان به میدان ولیعصر بروید و از آنجا نیز با تاکسی از مسیر خیابان ولیعصر به سمت خیابان زرتشت به ناجا بروید.


اداره کل اتباع و مهاجرین کشور:
تهران - منطقه ۳ - ولی عصر - تقاطع میرداماد - جنب شیرخوارگاه آمنه


بورسیه دافی (UNHCR):
ایستگاه مترو میرداماد - یکی از اتوبوس هایی که میدون ونک بره سوار می شید مثلاً خط 37 - خیابان ونک - کوچه امداد شرقی- شماره 5- دفتر کمیساریای عالی امور پناهندگان تلفن:02188057201 داخلی 401 خانم باقری
فقط روزهای فرد از ۹ تا ۱۶

دانشگاه آزاد کل یا امور بین الملل:
خیابان پاسداران-کوچه بوستان هفتم-پلاک 159 ایستگاه مترو شهید بهشتی پیاده شده-البته ایستگاه بهشتی موقع خروج شدن دو تا خروجی داره که یکی از اونها وقتی ازش بیرون میاییم به یک سه راه میخوره که از سه راه رد بشید و مستقیم برید به پایانه اتوبوس میرسید و در اونجا اتوبوسهای پاسداران رو سواربشید و وقتی به خیابان پاسداران رسیدید اتوبوس سر کوچه بوستان نهم نگه میداره که دوتا کوچه باید بیایید پایینتر.اگه خیابان پاسداران رو هم بلد نبودید به خودت راننده بگید شما رو پیش دانشگاه آزاد پیاده کنند،وقتی رسیدید خودش خبرتون میکنه.

پیام نور مرکزی:
ایستگاه مترو میرداماد - در محوطه بیرونی ایستگاه سوار اتوبوسها یا تاکسی های مینی سیتی شوید (بهتر است باتوجه به زمان محدود شما فکر اتوبوس را از سر خود بیرون کنید)
نوع مطلب : مراحل اخذ ویزا و پاسپورت برای دانشجویان افغانستانی+آدرس های سفارت، وزارت علوم،وزارت خارجه و...، 
برچسب ها : پاسپورت تحصیلی دانشجویان افغانستانی، مراحل اخذ پاسپورت تحصیلی جدید،
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات