تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - بیوگرافی نامزدهای ریاست جمهوری انتخابات 1393 افغانستان 1
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مناظره نامزدان انتخابات افغانستان، اشرف غنی احمدزی، داکتر عبدالله، زلمی رسول، رحیم وردک
نام: داکتر زلمی رسول
سال تولد: 1320 شمسی
محل تولد: قندهار
قومیت: پشتون
میزان تحصیلات: فارغ التحصیل لیسۀ استقلال کابل و دکترا از یکی از دانشگاههای پاریس
سابقه خانوادگی: -
سابقه کاری: اداره کنندۀ دبیرخانۀ شاه سابق افغانستان محمد ظاهر شاه در شهر رم
سابقه فعالیتهای سیاسی: در نشست بن آقای رسول، به عنوان عضو اصلی اجرایی لویه جرگه اصطرای به همراهی رییس جمهور کرزی
شرکت داشت. در سال ۲۰۰۲ به اتفاق آرا به حیث وزیر حمل و نقل هوایی گماشته شد. در سال ۲۰۱۰ میلادی به حیث وزیر خارجۀ افغانستان گماشته شد و اکنون از مقامش استعفاء نموده تا در انتخابات ۲۰۱۴ میلادی، شرکت کند. معاون اول وی در کمیته انتخاباتی، احمد ضیاء مسعود و معاون دوم وی حبیبه سرابی می باشند.


نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مناظره نامزدان انتخابات افغانستان، اشرف غنی احمدزی، داکتر عبدالله، زلمی رسول، رحیم وردک
نام: داکتر عبدالله عبدالله
سال تولد: 1338 شمسی
محل تولد: کابل
قومیت: پشتون
میزان تحصیلات: فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه کابل
سابقه خانوادگی: پدر داکتر عبدالله، غلام محی الدین خان زمریانی، سناتور انتصابی از ولایت قندهار در آخرین دور کاری شورای ملی در زمان محمد ظاهرشاه بود.
سابقه کاری: پس از دو سال کار در شفاخانۀ چشم کابل در سال ۱۳۶۳ به پاکستان رفت و یک سال بعد در جبهه های جنگ داخلی در شمال افغانستان کار در بخش های صحی را دنبال کرد.
سابقه فعالیتهای سیاسی: او خیلی زود در قطار افراد نزدیک به احمد شاه مسعود، فرمانده مشهور مجاهدین در پنجشیر قرار گرفت و اعتماد او را جلب کرد. پس از پیروزی مجاهدین و تشکیل دولت موقت در سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵ زمانی که احمد شاه مسعود وزیر دفاع بود، در مقام رییس دفتر و سخنگوی او کار کرد. در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰، که دولت به رهبری برهان الدین ربانی در شمال کشور مستقر بود آقای عبدالله معاون و سرپرست وزارت خارجه بود. داکتر عبدالله پس از ترور احمد شاه مسعود، در جریان جنگ علیۀ رژیم طالبان، سخنگوی جبهه متحد بود. بر اساس موافقتنامۀ بن به عنوان وزیر خارجۀ ادارۀ موقت تحت رهبری حامد کرزی تعیین شد و در دولت انتقالی هم در همین سمت باقی ماند. اما پس از سال ۱۳۸۳ در کابینۀ دولت منتخب حامد کرزی راه نیافت و از کارهای رسمی کنار گذاشته شد.
آقای عبدالله خودش را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نامزد کرد و تنها رقیب جدی حامد کرزی شناخته شد که انتخابات را به دور دوم کشاند اما از شرکت در دور دوم انتخابات انصراف داد و بنابراین کمسیون مستقل انتخابات افغانستان حامد کرزی را برنده این انتخابات اعلام کرد. داکتر عبدالله پس از این حرکت سیاسی، حزب ائتلاف ملی را ایجاد و تا اکنون آن را رهبری می کند. در انتخابات پیش رو، داکتر عبدالله با حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال و حزب وحدت مردم افغانستان به رهبری استاد محمد محقق ائتلاف کرده است. معاون اول وی انجنیر محمد خان معاون حزب اسلامی شاخۀ ارغندیوال و معاون دوم او محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان هستند.

نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مناظره نامزدان انتخابات افغانستان، اشرف غنی احمدزی، داکتر عبدالله، زلمی رسول، رحیم وردک
نام: داکتر اشرف غنی احمدزی
سال تولد: 1328 شمسی
محل تولد: ولایت لوگر
قومیت: پشتون
میزان تحصیلات: اتمام تحصیلات ابتدایی در لیسه حبیبیه کابل، کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه امریکایی بیروت، فارغ التحصیل مقطع دکترای دانشگاه کلمبیا در امریکا
سابقه خانوادگی: -
سابقه کاری: پیشینه کاری در بانک جهانی، استاد دانشگاههای کابل، اروز دانمارک و پروفسور انسان شناسی در دانشگاه جان هاپکنز ایالات متحد امریکا
سابقه فعالیتهای سیاسی: بعد از کنفرانس بن در سال ۱۳۸۰ هجری شمسی به حیث مشاور اقتصادی دولت موقت آقای کرزی انتخاب گردید. که در طی این پروسه با آقای اخضر براهیمی همکاری نمود و نیز مسؤول بازسازی و کمک های خارجی به افغانستان گردید. بعد از لویه جرگۀ اضطراری در۱۳۸۱ هجری شمسی وی به حیث وزیر مالیۀ دولت انتقالی انتخاب گردید. در سال ۱۳۸۳، از پست وزیر مالیه دولت افغانستان استعفا داده و سمت ریاست دانشگاه کابل را پذیرفت. در انتخابات ۱۳۸۸ هجری خورشیدی نیز خود را نامزد کرد اما به پیروزی نرسید. داکتر اشرف غنی احمدزی پس از پیروزی حامد کرزی بار دیگر به او نزدیک شد و مسؤولیت پروسۀ انتقال را بدوش گرفت. در حال حاضر معاون اول او جنرال دوستم رهبر حزب جنبش ملی و معاون دومش سرور دانش وزیر پیشین عدلیه افغانستان است.

نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مناظره نامزدان انتخابات افغانستان، اشرف غنی احمدزی، داکتر عبدالله، زلمی رسول، رحیم وردک
نام: عبدالرب رسول سیاف
سال تولد: 1323 شمسی
محل تولد: کابل
قومیت: پشتون
میزان تحصیلات: اتمام تحصیلات ابتدایی از لیسه ابوحنیفه کابل، کارشناسی رشته شرعیات دانشگاه کابل، کارشناسی ارشد علوم حدیث دانشگاه الازهر مصر. هر چند سیاف بورس تحصیلی امریکا در رشته حقوق را بدست آورد، اما پیش از رفتن به امریکا در فرودگاه کابل توسط حکومت وقت به اتهام سخنرانی های تند و مذهبی بازداشت و شش سال را در زندان سپری کرد.
سابقه خانوادگی: -
سابقه کاری: پس از رهایی از زندان در سال ۱۳۵۸ به پاکستان رفت و به فعالیت های سیاسی و نظامی پرداخت. سیاف رهبری اتحاد ملی یکی از هفت تنظیم جهادی را بدوش داشت.
سابقه فعالیتهای سیاسی: پس از فروپاشی حکومت داکتر نجیب ‏الله در سال‏ های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ در درگیری‏ های میان گروهی کابل نقش اساسی داشت و نبردهای حزبِ تحت فرمان او با حزب وحدت اسلامی که در آن زمان از سوی عبدالعلی مزاری رهبری می‏شد، در غرب کابل شهرت فراوان دارد. با تصرف کابل به دست طالبان و سقوط دولت مجاهدین به رهبری ربانی، سیاف به شمال کشور رفت و در صف مخالفان طالبان قرار گرفت. او مقام معاون رییس جمهور برهان ‏الدین ربانی و عضو شورای رهبری ائتلاف شمال را به دست آورد. عبدالرب رسول سیاف، پس از حکومت موقت و انتقالی در افغانستان، از حامیان دیروز خود در تنظیم ‏های جهادی جدا شد و از حامد کرزی، حمایت کرد و یکی از حامیان حامد کرزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در برابر داکتر عبدالله عبدالله به حساب میرفت. در حال حاضر معاول اول کمیته انتخاباتی وی محمد اسماعیل وزیر پیشین انرژی و معاون دوم او مولوی عبدالوهاب عرفان هستند.

نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مناظره نامزدان انتخابات افغانستان، اشرف غنی احمدزی، داکتر عبدالله، زلمی رسول، رحیم وردک
نام: عبـدالرحیم وردک
سال تولد: 1323 شمسی
محل تولد: ولایت میدان وردک
قومیت: پشتون
میزان تحصیلات: او بعد از فراغت از لیسۀ حبیبیه، شامل دانشگاۀ حربی گردید و برای ادامۀ تحصیل به کشورهای مصر و ایالات متحد امریکا سفر کرد. عبدالرحیم وردک تحصیلات عالی خود را در مسلک پیاده، کورس میتودیک تعلیم و تربیه و کورس‌های پراشوت، کماندو، موتردار و میکانیزه افسران، کورس مخابره و الکترونیک ارکان حربی درایالات متحد امریکا و اکادمی علیا ناصر در قاهرۀ مصر، به پایان رسانیده است.
سابقه خانوادگی: -
سابقه کاری: استادی در دانشگاه حربی، معاون پروتوکول وزارت دفاع، معاون نظامی محاذ ملی و قوماندان جبهات جهادی محاذ ملی
سابقه فعالیتهای سیاسی: بعد از پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱، عضو کمیتۀ امنیت و دفاع شهرکابل، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان، معاون وزیر دفاع، رییس پروگرام جمع آوری سلاح، رییس ریفورم، بازسازی و تشکیل اردوی ملی مشغول بوده است. در سال ۱۳۸۳ از سوی حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان به حیث وزیر دفاع به پارلمان معرفی شد که بعد از کسب رأی اعتماد مجلس نمایندگان این سمت را بدست آورد. اما آقای وردک در ماه اسد سال ۱۳۹۱ به دلیل افزایش ناامنی ها در کشور و موشک پراگنی های پاکستان بر مناطق شرقی کشور از سوی مجلس نمایندگان سلب اعتماد شد. شاه عبدالاحد افضلی معاون اول آقای وردک و سید حسین انوری معاون دوم در کمیته انتخاباتی ایشان اند.

ادامه دارد...
نوع مطلب : انتخابات 93 (2014) افغانستان، افغانستان، 
برچسب ها : بیوگرافی، نامزدهای انتخاباتی، افغانستان، زلمی رسول، داکتر عبدالله، اشرف غنی احمدزی، عبدالرسول سیاف،