تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - خودکفایی افغانستان در بخش تولید گندم
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM


گندم غذای اولیه مردم افغانستان است اما تولیدات داخلی گندم در افغانستان هیچ گاه جوابگوی نیازهای مردم نبوده است. به دلیل آب و هوای نامناسب تولید این محصول در معرض خطر بوده است و این محصول همواره از کشورهای همسایه وارد می شود.

اقتصاد افغانستان که در اثر جنگ های چندین دهه از هم پاشیده بود از سال 1995 تا 2001 سقوط کرد و کشور از این ناحیه شدیدا آسیب دید. مرگ و میر اطفال، سطح بیکاری و امراض فقر به بالاترین حد خود رسید و جز تولیدات ناچیز زراعتی دیگر تولیدی وجود نداشت.

در سال 2002 با تعهد جامعه بین المللی در بن 67 میلیارد دالر کمک به افغانستان صورت گرفت. به این ترتیب پس از 2002 اقتصاد افغانستان به میزان قابل توجهی رشد کرد. به همین منظور اداره انکشاف دهات با همکاری تعدادی از سازمان ها به منظور اصلاح و بهبود کشاورزی گام هایی برداشتند.

این سازمان ها در نظر داشتند تا به هدف جلوگیری از کشت کوکنار محصولات زراعی افغانستان را از لحاظ کمی و کیفی ارتقا دهند. تا جایی که امروز کشور تا 92 درصد در زمینه تولید محصولات کشاورزی خود کفا شده است.

با این وجود کشور وابسته به کمک های خارجی در ردیف کشورهای فقیر و در حال انکشاف شمرده می شود. طی یازده سال دولت افغانستان نتوانست اراضی زراعتی، تاسیسات کشاورزی و صنعتی و سدهای برقی خویش را توسعه دهد و در حال حاضر 35 درصد از نفوس کشور از نبود نان در خانه، برق، آب آشامیدنی سالم رنج می برند.

محصولات گندم در سال 2010 حدود چهار و نیم میلیون تن بوده است. در حالی که تمام زندگی مردم افغانستان برپایه تولید گندم می چرخد، تنها 45 درصد از زمین های کشور زیر کشت این محصول و 55 درصد دیگر تحت تاثیر باران های موسمی بودند. باران های خوب در سال 2009 افغانستان را قادر نمود تا بیشترین مقدار محصولات گندم را داشته باشد.

در این راستا وزیر صنعت و مالداری با اشاره به بارندگی های کافی امسال می گوید: سال آینده در کشور از نظر خشکسالی تشویشی نخواهیم داشت. وی می افزاید: افغانستان به منظور رسیدن به خودکفایی در بخش تولید مواد غذایی راهی طولانی در پیش دارد و در این راه کمک های جامعه جهانی و موسسات ذی ربط ضروری می باشد.

آگاهان در بخش وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می گویند: امسال تولید گندم به 6 میلیون و 500 هزار تن رسیده است که نشان از افزایش 200 هزار تن را می دهد. در سالهای گذشته به دلیل خشکسالی بخش اعظم محصولات گندم در افغانستان از بین می رفتند اما امسال باران های موسمی، توزیع تخم اصلاح شده گندم به کشاورزان و مجادله با امراض نباتی سبب شد تا افغانستان در سال جاری به خودکفایی در این زمینه دست یابد.

وزیر زراعت سال جاری را سال خوبی برای کشت، زراعت و تولیدات کشاورزی پیش بینی می کند و می گوید: تولید این محصول نیاز مردم را رفع خواهد کرد. به گزارش خورشید، به گفته این وزارت افغانستان سالانه به 6 میلیون و 800 هزار تن گندم نیاز دارد.

هر چند این وزارت از برنامه ها و پروژه های کلانی در این زمینه سخن می گوید اما تاکنون کشاورزان شاهد تغییرات چندانی در زندگی خود نبوده اند.


منبع:شبکه اطلاع رسانی افغانستان
نوع مطلب : اقتصاد، افغانستان، 
برچسب ها : خودکفایی افغانستان درتولید گندم، تولید گندم، افغانستان،