تبلیغات
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد) - دانشجویان علوم اجتماعی: اگر به خواست‌ ما رسیدگی نشود خود را آتش می‌زنیم
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به متخصصین و دانشجویان افغانستانی مقیم استان قم میباشد. هدف اصلی این وبلاگ، اطلاع رسانی هموطنان عزیز درباره مسائل آموزشی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و... افغانستان (در وهله اول) و جهان (در مرحله بعد) میباشد. گاهی نیز حرفهای ناگفته دلمان را ثبت خواهیم کرد.
دوستانی که مایل به تبادل لینک با ما هستند ما را با عنوان (مدآد) لینک کنند و در قسمت نظرات عنوان وبلاگ خود را بگذارند تا لینک شوند.
در صورت تمایل به همکاری در وبلاگ با ما ارتباط برقرار نمایید.
ایمیل مدیر وبلاگ
ahmad.ahmadi0069@gmail.com

مدیر وبلاگ : احمد احمدی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
متخصصان ودانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد (مدآد)
اتحاد، برادری، دیانت، ایثار، علم و تلاش رمز موفقیت و پیشرفت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
ده‌ها تن از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل که نزدیک به یک ماه پیش دست به اعتصاب غذایی زده بودند، خواهان تطبیق فیصله روز هشتم اعتصاب‌شان شده و هشدار می‌دهند در صورتی‌که به خواست‌های‌شان رسیدگی نشود، در مقابل وزارت تحصیلات عالی خود را آتش خواهند زد. بیش از هشتاد تن از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل، در اوایل ماه جوزا در مقابل دروازه ورودی شورای ملی دست به اعتصاب غذایی زدند که این اعتصاب برای هشت روز ادامه یافت. این دانشجویان غلام فاروق عبدالله رییس و فیصل امین یک تن از استادان دانشکده علوم اجتماعی را به برخوردهای قومی متهم کرده و در اعتراض به حضور این دو نفر در دانشکده علوم اجتماعی، دست به اعتصاب غذایی زده بودند.

داکتر رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی، نعمت‌الله شهرانی، وزیر مشاور رییس‌جمهور و عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی، روز دوشنبه، ششم جوزا، در هشتمین روز اعتصاب غذایی دانشجویان به محل اعتصاب حضور یافته و برای دانشجویان اعلام کردند که خواست‌های‌شان توسط حکومت پذیرفته شده است. آقای شهرانی در محل اعتصاب گفت: «تمام خواسته‌های شما قبول شده و فردا عملی می‌شود. در این تصمیم هیچ خلافی وجود ندارد. خواهش ما این است که دانشجویان همین‌ دقیقه چیزی نوش جان کنند و سر از فردا به درس‌های‌شان حاضر شوند.» با این اعلام، دانشجویان اعتصاب‌کننده به اعتصاب هشت‌روزه خود پایان دادند.

براساس فیصله‌ای که در روز هشتم اعتصاب غذایی دانشجویان صورت گرفت، غلام فاروق عبدالله و فیصل امین از دانشکده علوم اجتماعی تبدیل شدند. اما، پس از مدت کوتاهی این فیصله لغو شد و وزارت تحصیلات عالی نیز اعلام کرد که آقایان فاروق و امین منفک نشده‌اند. اما با گذشت بیش از یک ماه از اعلام پذیرش خواست دانشجویان اعتصاب‌کننده توسط مقام‌های ارشد حکومتی، این دانشجویان می‌گویند که به خواست‌های‌شان رسیدگی نشده است. این دانشجویان که روز سه‌شنبه، چهارم سرطان، چند قدم دورتر از محل اعتصاب هشت‌روزه در نزدیکی دروازه ورودی شورای ملی تجمع کرده بودند، هشدار دادند که دست از تعقیب خواست‌های خود بر نمی‌دارند و با دوختن دهن‌ها و آتش زدن خود، به دنیا ثابت خواهند کرد که گوش شنوا و چشم بینایی در افغانستان وجود ندارد. دانشجویان معترض با حمل شعارهایی «ما خواهان تطبیق فیصله‌‌های روز هشتم اعتصاب هستیم؛ اسپنتا! وعده خلافی چرا؟ شهرانی! کجا شد تعهد ایمانی و روحانی؟ عبید بی‌کفایت! داریم از تو شکایت»، در قطع‌نامه‌ای اعلام کردند که به حرکت‌های مدنی خود تا رسیدن به خواست‌های‌شان ادامه می‌دهند.

دانشجویان معترض دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل در قطع‌نامه خود می‌گویند: «اگر به حرکت‌های مدنی توجه نشود، در آن صورت ما حاضر هستیم از راه‌های دیگر خواست‌های صنفی خویش را ادامه دهیم. از جمله این‌که ما دانشجویان اقدام به انفکاک تحصیلی خویش از دانشگاه نموده و در قدم بعدی دهن‌های خویش را دوخته و تعداد دیگری از ما در مقابل وزارت تحصیلات عالی خویشتن را به آتش خواهند زد تا برای تمام دنیا نشان دهیم و وجدان‌های بیدار و همه‌ی عدالت‌خواهان را آگاه سازیم که در این‌جا هیچ گوش شنوا و چشم بینایی وجود ندارد که به صدای عدالت‌خواهانه و حق‌طلبانه دانشجویان توجه کند.»

هم‌چنین این دانشجویان می‌گویند که توسط غلام فاروق عبدالله و فیصل امین مورد تحقیر و توهین قرار گرفته‌اند. آنان می‌گویند که این دو استاد دانشکده علوم اجتماعی، اعتصاب‌کنندگان را «پودری‌های زیر پل سوخته» و جاسوسان کشورهای خارجی به ویژه ایران خوانده‌اند. این دانشجویان در قطع‌نامه خود می‌افزایند که غلام فاروق عبدالله و فیصل امین باید ادعای مطرح شده در مورد جاسوس بودن این دانشجویان را ثابت کنند و در غیر این صورت، باید از دانشجویان در برابر رسانه‌ها معذرت‌ بخواهند.

پایان اعتصاب غذایی دانشجویان و فیصله حکومت در مورد تبدیلی دو تن از استادان دانشکده علوم اجتماعی، اعتراض‌های گسترده‌ای را در قبال داشت. پس از اعلام این فیصله‌، شماری از استادان و دانشجویان دانشگاه کابل دست به اعتصاب درسی زده و روز گذشته با تعیین یک ضرب‌الاجل زمانی، دست از اعتراض کشیدند. این معترضین به وزارت تحصیلات عالی تا آخر ماه رمضان وقت داده که به خواست‌شان رسیدگی کند. یکی از خواست‌های این معترضین برکناری وزیر تحصیلات عالی است.

احسان‌الله بکتاش
8 صبح
نوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : دانشجویان علوم اجتماعی، کابل، اعتصاب غذایی، غلام فاروق عبدالله، فیصل امین، برکناری وزیر تحصیلات عالی،